O mně

Moje fotka
Pankreatická dieta (po zánětu slinivky a žlučníku) mě donutila k hodně dietnímu stravování a skoro každodennímu vaření a protože jsem byla vždycky hodně na jídlo, tak se snažím vymýšlet a improvizovat, abych tu dietu nějak přežila. Hodně kamarádů se mě ptá, co to vlastně jím a jak vařím a tak se ráda o recepty podělím tímto způsobem...Třeba to někomu bude chutnat:) Jen upozorňuji, že většina jídel je určených pro klidové období a ne na období ihned po zánětu (pro toto období je vyčleněna rubrika "při potížích") a taky, že si každý musí vyzkoušet sám, co snese. Takže opatrně a hodně štěstí!!

neděle 23. října 2011

Paella

cca 600 g kuřecího masa a plodů moře (já jsem zvolila předvařený zmražený mořský koktejl a krevety) v libovolném poměru dle vaší chuti, 400 g kulatozrnné rýže (např. Lagris), 1 balení (cca 300 g) černých oliv, 1 plechovka (cca 200 g) sterilovaného hrášku, 1 (cca 200 g) plechovka sterilované kukuřice, 2 oloupaná rajčata, 600 ml vývaru z kuřecího masa (viz. kuřecí polévka), čerstvá petrželka, 2 ks citrónů, špetka oregana, olivový olej



Velkou pánev vytřeme olivovým olejem, orestujeme omyté kuřecí maso nakrájené na kousky, pak přidáme na kousky nakrájená oloupaná rajčata, necháme restovat asi 2 minuty. Vše přesypeme do pánve wok (správně se používá speciální pánev na paellu - paellera - tu však doma nemám a většina lidí asi taky ne, takže jsem improvizovala). Na původní pánvi orestujeme propranou rýži ve troše olivového oleje až zesklovatí. Rýži pak spolu s plody moře, kukuřicí, hráškem a olivami přidáme do pánve wok k masu, vše promícháme a zalijeme vývarem, okořeníme oreganem a podle chuti osolíme. Za občasného promíchání přivedeme k mírnému varu a vaříme pod pokličkou asi 5 minut. Směs pak z pánve přelijeme do zapékací mísy a v troubě vyhřáté na 170 – 180 stupňů zapékáme cca 30 minut. Na posledních 5 minut odděláme poklop zapékací mísy. Hotovou paellu postavíme doprostřed stolu, obložíme nakrájeným citronem, ozdobíme petrželkou a servírujeme na talíře.
PS: Správně se místo oregana používá šafrán, kurkuma nebo speciální kořenící směs na paellu. To jsem si netroufla, takže jsem použila oregano. Pokud vás napadá, co jiného by se dalo použít, co by slinivkáři a žlučníkáři mohli, tak napište. Více si o paelle můžete přečíst třeba zde: http://kuchyne.dumazahrada.cz/clanky/vareni-a-stolovani/recept-na-paellu-uvarte-si-tuhle-tradicni-spanelskou-dobrotu-20946.aspx


PS2: Toto jídlo zkouším až rok a 3 měsíce od zánětu, jsem bez potíží a k hlavnímu jídlu užívám Kreon, který mi pomáhá jídlo trávit.

Žádné komentáře:

Okomentovat