O mně

Moje fotka
Pankreatická dieta (po zánětu slinivky a žlučníku) mě donutila k hodně dietnímu stravování a skoro každodennímu vaření a protože jsem byla vždycky hodně na jídlo, tak se snažím vymýšlet a improvizovat, abych tu dietu nějak přežila. Hodně kamarádů se mě ptá, co to vlastně jím a jak vařím a tak se ráda o recepty podělím tímto způsobem...Třeba to někomu bude chutnat:) Jen upozorňuji, že většina jídel je určených pro klidové období a ne na období ihned po zánětu (pro toto období je vyčleněna rubrika "při potížích") a taky, že si každý musí vyzkoušet sám, co snese. Takže opatrně a hodně štěstí!!

úterý 30. října 2012

Pickles - krátkodobě kvašená zelenina


Pickles je anglický název pro kvašenou zeleninu, která bývá velmi často součástí makrobiotické výživy. Podporuje trávení, udržuje zdravou střevní mikroflóru, posiluje krev a imunitu. Přivádí do těla mnoho enzymů, které regenerují buňky. Je ideálním doplňkem stravy na zimu. 
Pro kvašení můžeme použít kameninové nádoby, zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem nebo sklenice s patentovým uzávěrem. Platí, že zelenina z 1 kg potřebuje nádobu o objemu asi 1 l.
K tomuto kvašení lze použít jakýkoliv druh zeleniny a to samostatně nebo v různých kombinacích. Pro nás je ideální použít různě kombinované směsi z brokolice, květáku, mrkve, bílé ředkve, petržele a celeru. Zeleninu nastrouháme nebo nakrájíme. Nastrouhanou zeleninu promícháme se solí, sojovou omáčkou Shoyu nebo Tamari (sojová omáčka urychlí kvašení). Můžeme také přidat přiměřené množství hořčičného semínka, mletého kmínu a pár bobkových listů. Do nádoby 1 litr dáme vrchovatou lžičku mořské soli a polévkovou lžíci sojové omáčky. 
Promíchanou zeleninu pořádně natlačíme do připravené nádoby. Nastrouhaná zelenina pustí vodu sama, nakrájenou zeleninu musíme doplnit převařenou vodou, tak aby zelenina byla ve vodě ponořena. Nádobu neplníme až po okraj, mezi víčkem a zeleninou by mělo zůstat volné místo (ne méně než 4 cm).
Uzavřenou nádobu zakryjeme (má být v temnu) a necháme na teplém místě. Musíme počítat s tím, že nám bude při kvašení z nádoby vytékat voda, proto je dobré ji dát do nějaké nádoby nebo podložit savým hadrem. 
Zelenina je obvykle vykvašena za čtyři až pět dnů. Po ukončení kvašení ji dáme do lednice. Je potřeba dávat pozor, aby zelenina při průběžném odebírání byla stále ponořena pod vodou, proto je občas potřeba do sklenice dolít osolenou převařenou vodu. Zeleninu můžeme v lednici skladovat 1-2 měsíce. 
Kvašenou zeleninu bychom ideálně měli jíst často a po menších porcích, pak funguje nejlépe. Doporučuje se jedna polévková lžíce ke každému jídlu.  Ze začátku buďte opatrní. Doporučuji začít s jednou malou lžičkou denně a dál podle toho, jak se budete cítit. Tato zelenina může nadýmat a na to musí slinivkáři dávat pozor. 

neděle 28. října 2012

Zeleninové rizoto se šmakounem

cca 5 porcí
1 shmaky original, 1 shmaky uzený, 1 kalíšek zeleninového gurmánského bujónu Maggi, cca 300 g rýže dlouhozrnné parboiled, 426 ml sterilovaného hrášku (1 velká konzerva),  426 ml sterilované kukuřice (1 velká konzerva), 426 ml sterilované mrkve (1 velká konzerva), 5 lístků šalvěje, petrželka

Propláchnutou rýži orestujeme ve velkém hrnci na kapce olivového oleje, zalijeme vodou asi 1-2 cm nad rýži, přidáme bujón a necháme vařit, chvílemi promícháme. Po 5 minutách přidáme šalvěj nakrájenou nadrobno. Po dalších 5 minutách přidáme na malé kostky nakrájené šmakouny, zeleninu a petrželku, dobře promícháme a vaříme dalších 5 minut. Na talíři můžeme posypat sýrem dle chuti.

Sojové nudličky se zeleninou

3 porce
80 g sojových nudliček; 1 zeleninový bujón nebo Solčanka; 400 g Bonduelle Créativ trio - mix kukuřice, hrášku a karotky; brambory; sůl; kmín; olivový olej 



Sojové nudličky uvaříme dle návodu - většinou 20 minut vařit ve vroucí osolené vodě, do které přidáme zeleninový bujón nebo špetku Solčanky. Scedíme a necháme okapat. Na pánvičku dáme kapku olivového oleje, po rozehřátí přidáme sojové nudličky a zeleninu, které na pánvičce necháme prohřát. Pustí trochu šťávy, takže se nepřipálí. Ideální přílohou jsou vařené brambory.